2018 Takeuchi TL12R2-CR
  • Ships nationwide
  • #A9344074
5
image
image
image+2 more
2018 Takeuchi TL12R2-CR
  • Ships nationwide
  • #A9344074
Tax Benefits
Est. Loan Payment
Price excludes taxes, fees, and shipping
  • Powerhouse Protection
    Our buyer guarantee protects your purchase against anything missed during inspection.
About this equipment
This compact track loader with a 2,900 to 3,100 lb. rated operating capacity is perfect for loading, backfilling, grading and transporting materials. This track loader for sale features a 74 to 111 horsepower engine, a 94" to 104" dump height and a 10,200 to 12,300 lb. operating weight. It also has rubber tracks for extra traction on muddy terrain. Manufacturers include Takeuchi, CASE and Bobcat.
Features
AI-Generated: Verify machine specs, features, and operability prior to purchasing.
  • Pressurized Cab with Roll-up Door
  • Pilot Controls with Pattern Change Valve
  • High Back, Adjustable Seat
  • Multi-Information Display
  • Rearview Camera (optional)
  • Vertical Lift Design
  • Two-Speed Travel
  • Eco Mode (optional)
  • Hydraulic Quick Coupler
  • Advanced Noise Reduction System
  • Security System with Anti-Theft Function (optional)
  • High-Pressure Auxiliary Hydraulics
  • Self-Cleaning Frame Design
  • LED Work Lights (optional)
  • Sealed Undercarriage with Integrated Cross Members
Specifications
  • Engine Power: 111.3 hp
  • Displacement: 203.2 cu in
  • Operating Weight: 11,618 lbs
  • Fuel Capacity: 30.4 gal
  • Cooling System Fluid Capacity: 3.7 gal
  • Engine Oil Capacity: 2.9 gal
  • Hydraulic System Fluid Capacity: 20.6 gal
  • Operating Voltage: 12 V
  • Alternator Supplied Amperage: 80 amps
  • Max Speed - Low Range: 5 mph
  • Max Speed - High Range: 7.5 mph
  • Operating Load Rating: 2,975 lbs
  • Tipping Load: 8,629 lbs
  • Bucket Capacity: 0.8 cu yd
  • Track Width: 17.7 in