2019 Kobelco SK300LC-10
  • Ships nationwide
  • #A9509870
5
image
image
image+2 more
2019 Kobelco SK300LC-10
  • Ships nationwide
  • #A9509870
Tax Benefits
Est. Loan Payment
Price excludes taxes, fees, and shipping
  • Powerhouse Protection
    Our buyer guarantee protects your purchase against anything missed during inspection.
About this equipment
This robust 68,000 to 69,000 lb. excavator is ideal for heavy-duty digging, trenching, backfilling, leveling or grading applications. With a maximum dig depth of 23' to 26', a diesel engine with 223 to 252 horsepower and a 48" bucket with teeth, this excavator for sale is as versatile as it is powerful. Manufacturers include reliable brands such as Kobelco, John Deere and Hitachi.
Features
AI-Generated: Verify machine specs, features, and operability prior to purchasing.
  • Enclosed Cab with Automatic Climate Control
  • Multi-Adjustable Suspension Seat
  • Audio System with Radio and USB Connectivity (Optional)
  • 7-inch Color Multi-Function Display
  • Rear-View Camera System
  • Joystick Control with Proportional Auxiliary Hydraulics
  • Two-Mode Automatic Engine Deceleration
  • Fingertip Boom Swing and Auxiliary Control
  • Eco-mode for Improved Fuel Efficiency
  • LED Work Lights for Increased Visibility
  • ROPS and FOPS Certified Cab
  • Anti-Vibration Technology in Cab Mounting
  • Auto Power Boost for Extra Digging and Lifting Power
  • Kobelco's Integrated Noise and Dust Reduction Cooling System
  • Hand Control Pattern Changer (ISO/BHL)
Specifications
  • Operating Weight: 68,100 lbs
  • Engine Power: 252 hp
  • Displacement: 347.8 cu in
  • Fuel Capacity: 108.3 gal
  • Hydraulic System Fluid Capacity: 68.7 gal
  • Swing Speed: 10 rpm
  • Max Digging Depth: 23 ft 11 in
  • Max Reach Along Ground: 34 ft 7 in
  • Max Cutting Height: 32 ft 6 in
  • Max Loading Height: 22 ft 10 in
  • Bucket Capacity: 0.76 - 2.09 cu yd
  • Track Type: Standard
  • Track Length: 15 ft 1 in
  • Track Width: 31.5 in
  • Boom/Stick Option (HEX) 1: Boom 21'4" (6500mm)/Stick 10'10" (3300mm)